Botë

Erdogan telefonon Trumpin për t’u konsultuar rreth blerjes së sistemit raketor S-400 nga Rusia

Erdogan telefonon Trumpin për t’u konsultuar rreth blerjes së sistemit raketor S-400 nga Rusia
 

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe presidenti turk, Tayyip Erdogan, në një telefonatë të hënën, diskutuan mes tyre mbi një propozim turk për të krijuar një grup pune të përbashkët, për të analizuar blerjen e planifikuar të një sistemi mbrojtës raketor rus, S-400, tha Presidenca turke.

“Presidenti ynë i nderuar ngriti propozimin për krijimin e një grupi pune lidhur me prokurimin e sistemit të mbrojtjes S-400 nga Federata Ruse”, tha presidenca në komunikatë, transmeton tch.