Botë

Kim Jong-un mbërrin në Rusi me tren të blinduar për samitin me Putinin

Kim Jong-un mbërrin në Rusi me tren të blinduar për samitin me Putinin
 

Lideri i Koresë Veriore, Kim Jong-Un, ka mbërritur të mërkurën në qytetin rus Vladivostok për ta zhvilluar me presidentin, Vladimir Putin, samitin e sigurimit të mbështetjes ruse për vendin, në kohën kur bisedimet bërthamore mes Fenianit zyrtar dhe Washingtonin janë në rrezik.

Treni i blinduar që bartte Kimin – në vizitën e tij të parë zyrtare në Rusi – ndaloi në stacionin e Vladivostokut, në Oqeanin Paqësor, pak orë pas kalimit nga Koreja Veriore në Rusi, ka raportuar “Reuters”, transmeton “Koha Ditore”.