Botë

Turqia arreston agjentë të dyshuar të Emirateve të Bashkuara Arabe, heton lidhjen me rastin Khashoggi

Turqia arreston agjentë të dyshuar të Emirateve të Bashkuara Arabe, heton lidhjen me rastin Khashoggi

Autoritetet turke kanë arrestuar dy operues të inteligjencës, të cilët kanë pranuar t’i kenë spiunuar shtetasit arabë në emër të Emirateve të Bashkuara Arabe, dhe kanë nisur hetimet për të konstatuar nëse mbërritja e njërit prej tyre në Turqi ishte e lidhur me vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, ka bërë të ditur të premten një zyrtar i lart turk.

Njëri prej dy të arrestuarve kishte mbërritur në Turqi gjatë tetorit të 2018-s, pak ditë pas vrasjes së Khashoggit brenda konsullatës saudite në Stamboll, ka thënë zyrtari, duke shtuar se tjetri ka mbërritur më vonë për ta ndihmuar kolegun gjatë punimeve, ka raportuar “Reuters”, transmeton “Koha Ditore”.