Botë

Trumpi i vë veto rezolutës së Kongresit - përfshirja amerikane në luftën në Jemen vazhdon

Trumpi i vë veto rezolutës së Kongresit - përfshirja amerikane në luftën në Jemen vazhdon
 

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump i ka vënë veto rezolutës së Kongresit që synonte ta ndalë përfshirjen amerikane në luftën e udhëhequr prej sauditëve në Jemen, ka bërë të ditur të marten Shtëpia e Bardhë.

“Kjo rezolutë është e panevojshme dhe përpjekje e rrezikshme për dobësimin e kompetencave të mia kushtetuese, duke i vënë në rrezik jetët e qytetarëve amerikane dhe ushtarëve trima, si sot, ashtu edhe në të ardhmen”, ka thënë presidenti amerikan, raporton “Reuters”, transmeton “Koha Ditore”.