Greqia shtyn ratifikimin e marrëveshjes me Maqedoninë Foto: Reuters

Greqia shtyn ratifikimin e marrëveshjes me Maqedoninë

24 January 2019 18:31

Parlamenti i Greqisë ka shtyrë ratifikimin e marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë.

Marrëveshja e Prespës, që ia jep emrin Maqedonisë Maqedonia e Veriut, i dha fund ngatërresave 28-vjeçare, por nuk po ratifikohet në Greqi as në ditën e tretë të debatit.

Parlamenti pritej ta votonte marrëveshjen të enjten, sidomos pasi kryeministri Alexis Tsipras mori mbështetjen e së paku 151 deputetëve nga 300 të tillë, për të çuar tutje marrëveshjen.

Megjithatë, sondazhet kanë treguar se shumica e grekëve nuk e duan fare termin “Maqedoni” në asnjë marrëveshje.

“Është një numër i madh i deputetëve që duan të flasin”, ka thënë kryeparlamentari grek Nikos Voutsis para gazetarëve të enjten duke njoftuar se votimi është shtyrë për të premten në mesditë.

Ratifikimi i marrëveshjes në Greqi është i domosdoshëm për Maqedoninë që kjo të integrohet në Bashkimin Evropian dhe NATO.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme