Ankaraja: Dakord me Trump, edhe pse nuk u trembemi kërcënimeve

Ankaraja: Dakord me Trump, edhe pse nuk u trembemi kërcënimeve

14 January 2019 14:38

Ankara, 14 janar – Turqia nuk është e frikësuar nga kërcënimet ekonomike amerikane në lidhje me qëndrimin ndaj milicisë kurde siriane, deklaroi sot ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushoglu duke shtuar se vendi i tij nuk ishte në kundërshtim të idesë së një zone sigurie në Siri, të propozuar nga presidenti amerikan, Donald Trump.

“Ne (…) nuk frikësohemi nga asnjë kërcënim. Kërcënimet ekonomike nuk do të sjellin asgjë”, deklaroi Mevlut Çavushoglu duke reaguar ndaj kërcënimeve të Donald Trump për shkatërrim të ekonomisë turke nëse Ankaraja sulmonte milicinë kurde siriane, aleate e Uashingtonit, transmeton ATSH raportimin e AFP-së.

Megjithatë, ai theksoi nga ana tjetër se “Turqia është pro një zone të sigurisë mes kufirit të saj dhe pozicioneve të luftëtarëve kurdë”.

Lexoni edhe: Trump kërcënon Turqinë lidhur me kurdët sirianë

Komentet

Shto koment

Të ngjashme