​Ukraina ndërmerr masa për rritjen e sigurisë Foto: Reuters

​Ukraina ndërmerr masa për rritjen e sigurisë

01 December 2018 19:35

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko tha sot se vendi i tij ka rritur sigurinë në vendet kryesore të infrastrukturës, në centralet bërthamore dhe portet në Detin e Zi.

Kjo masë e sigurisë vjen pas ngritjes së tensioneve mes Ukrainës dhe Rusisë, dhe Poroshenko këtë e quajti "testimi rus i rendit botëror".

Rusia ka kidnapuar tri anije ukrainase dhe ekuipazhin prej 24 personave. Ky incident ndodhi në Detin e Zi më 25 nëntor, duke shkaktuar një krizë të re mes dy vendeve, transmeton kp.

Pas këtij veprimi të Rusisë, Ukraina ka shpallur gjendje lufte në vend.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme