Auto

Kina lë pas Japoninë, pritet të bëhet eksportuesi më i madh i veturave në botë

 

Kina do të bëhet eksportuesi më i madh i veturave në botë këtë vit, duke kaluar Japoninë. Momenti do të shënojë fundin e dekadave të dominimit nga kompanitë evropiane, amerikane, japoneze dhe koreano-jugore, shkruan Financial Times.

Megjithatë, rritja globale e Kinës ka probleme të thella strukturore në industrinë vendase të automjeteve, të cilat kërcënojnë të përmbysin tregjet e veturave në mbarë botën.