Auto

Nga 2030 Amsterdami ndalon makinat ndotëse në qytet

Nga 2030 Amsterdami ndalon makinat ndotëse në qytet

Makinat dhe motoçikletat me benzinë dhe naftë do të ndalohen nga Amsterdami që nga viti 2030, një përpjekje kjo për të pastruar ajrin e qytetit, ka thënë Këshilli i kryeqytetit holandez, raporton Reuters.

“Ndotja shpesh është një vrasës i heshtur dhe një nga rreziqet më të mëdha shëndetësore në Amsterdam”, tha Sharon Dijksma, këshilltare e trafikut të qytetit, transmeton Koha.net.