Drag Race 2019, Gogi sërish i pari

Drag Race 2019, Gogi sërish i pari

28 April 2019 22:57

Skender Potera, i njohur ndryshe me emrin Gogi, ka fituar përsëri në garën Drag Race 2019, e para për këtë, e cila u mbajt sot në pistën e vjetër të aeroportit në Sllatinë, njofton kumtesa e Federatës së Auto Sportit të Kosovës (FASK), transmeton Koha.net.

Gjithashtu, FASK thotë se Potera me Golf IV distancën prej 402 metrave e kaloi për 10.237 sekonda, ndërsa në vozitjen kualifikuese ka pasur kohë edhe më të shpejtë.

“Kemi punuar shumë në veturë dhe kemi pritur rezultat të mirë, e njëkohësisht edhe fitore. Me modifikimet që i kemi testuar mund të arrij kohë edhe më të shpejtë, madje synimi është 8 sekonda, por presioni i madh nuk lejon ta zhvillojmë këtë shpejtësi. Sidoqoftë, jam i kënaqur me rezultatin dhe presim që edhe në garat e ardhshme të vazhdojmë me këtë ritëm”, ka thënë Potera pas suksesit të sotëm.

Garat janë zhvilluar në tri divizioni FWD (veturat që tërheqin me rrota të përparme), RWD (veturat që tërheqin me rrotat e pasme) dhe AWD (veturat 4x4).

Gjatë garës, Bejtullah Berisha pësoi një aksident. Vetë Berisha shpëtoi pa lëndime, ndërsa dëme të mëdha pësoi vetura e tij.

Në disa klasa rivaliteti ka qenë tepër i madh, por gjatë gjithë garës ka mbretëruar fryma sportive, për çka FASK-u i ka përgëzuar të gjithë garuesit.

Drag Race i radhës do të mbahet në qershor.

Image

Divizioni FWD:

Klasa 11: Hilmi Behrami (Opel Corsa) 11.984

Klasa 12: Leutrim Isufi (Golf II) 12.225

Klasa 13: Labinot Syla (Opel Corsa) 14.473

Klasa 14: Sadat Rama (Golf II) 14.098

Klasa 15: Enis Nishlia (Opel Astra) 15.113

Klasa 16: Enis Bytyqi (Audi A3) 16.470

Divizioni RWD:

Klasa 10: Esad Dosljak (Opel Corsa) 11.265

Klasa 11: Arbnor Musliu (Opel Corsa) 11.212

Klasa 12: Bejtullah Berisha (BMW M3) 12.777

Klasa 13: Drilon Bytyqi (BMW 335) 13.190

Klasa 14: Alban Cakaj (BMW 325) 14.878

Klasa 16: Rinor Vërbovci (Mercedes C220) 16.233

Divizioni AWD:

Klasa 9: Skender Potera (Golf IV) 10.237

Klasa 10: Gojart Potera (Audi RS6) 10.949

Klasa 11: Valentin Beqiri (Audi RS6) 11.729

Klasa 12: Albi Humolli (Porche Panamera) 12.227

Klasa 13: Liridon Buduri (Audi S3) 13.156

Klasa 14: Endrit Sadullahi (BMW 320) 14.628

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme