Arbëri

AAK-ja kërkon llogari në Kuvend për raportin e lirisë së shtypit

Besnik Tahiri

Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, ka paralajmëruar se do të kërkojnë seancë në Kuvend për të diskutuar raportin e Indeksit të Lirisë së Shtypit të “Reporterëve pa Kufij”.

Tahiri ka thënë se bazuar në të gjeturat e raportit, në rrezik është edhe demokracia zgjedhore “meqë jemi në përfundim të mandatit”:

“Ajo çfarë e bënë tejet shqetësues luhatjen si dhe rënien e trendit të indeksit të lirisë së shtypit në Kosovë, është fakti që kur kjo ndodh në përfundim të mandatit të një qeverie, demokracia zgjedhore është në rrezik. Konstatimi se liria e medias kërcënohet nga rregullimi i politizuar është alarm për secilin që besom në demokraci. Kjo çështje nuk do të kalojë pa u kërkua llogari në Kuvend”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

Kosova u konfirmua për 19 pozita më keq në Indeksin e Lirisë së Shtypit të “Reporterëve pa Kufij” të premten. Kjo nxiti reagime të shumta.

LEXO EDHE: