Ish-presidenti slloven

Lajçak flet për Pahorin si emisar i ardhshëm: E njeh rajonin

Takimi në Bruksel / Bislimi, Petkoviq dhe Lajçak

Takimi në Bruksel / Bislimi, Petkoviq dhe Lajçak / Ilustrim

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, ka folur për ish-presidentin slloven Borut Pahor, i përfolur si zëvendësues i mundshëm i Lajçakut në mandatin e radhës.

Ai ka thënë se Pahor e njeh dhe është i interesuar për rajonin dhe se ky është faktor i rëndësishëm nëse e merr pozitën e emisarit.

“E kam njohur presidentin Pahor për shumë vjet. Jemi takuar dhe kemi diskutuar për situatën në Ballkanin Perëndimor në disa raste, e di se ai është shumë i interesuar në rajon dhe ka njohuri për rajonin. Sigurisht se ky është një faktor i rëndësishëm”, ka thënë Lajçak në një intervistë për N1 të Sarejvës.

Lajçak ka theksuar tutje se “është logjike që me lidershipin e ri të BE-së, është mirë që një fazë e re e procesit do të fillojë”.

“Kështu që deri më 31 gusht jam plotësisht përgjegjës dhe i përkushtuar për këtë proces”.