Arbëri

Kosovës e Serbisë u bëhet thirrje t’u kthehen bisedimeve dhe zbatimit të marrëveshjes

 

Dy ditë pas sulmit në Banjskë të Zveçanit autoriteteve në Kosovë dhe Serbi u është kërkuar që t’i kthehen tavolinës. SHBA-ja e Gjermania kanë përsëritur nevojën për nisjen e zbatimit të marrëveshjes së dakorduar në Bruksel dhe të Aneksit të saj në Ohër. Por, kryeministri Kurti nuk u ka dhënë përgjigje këtyre thirrjeve.

Diplomatë të akredituar në Kosovë kërkuan vazhdimin e procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Pas sulmit që në Banjskë të Zveçanit një grup paraushtarak serb bëri ndaj Policisë së Kosovës, ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, takoi të martën presidenten Vjosa Osmani. Ajo shprehu pritjen që të dyja palët të angazhohen në procesin e lehtësuar nga BE-ja.