Arbëri

Bërnabiq: Asociacioni, kusht i të gjitha kushteve

 

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, ka thënë se formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovës është “kusht i të gjitha kushteve” për vazhdimin e dialogut mes dy vendeve. Ajo ka deklaruar se Asociacioni nuk duhet të jetë “siç e mendojnë disa” si organizatë joqeveritare.

Duke përmendur barrikadat në veri të vendit, për të cilat dyshohet se u ngritën nga njerëz me të kaluar kriminale dhe të armatosur, Bërnabiq ka thënë se ishte periudha më e vështirë “që u kalua falë presidentit serb Aleksandër Vuçiq”.