Arbëri

Petkoviq: Zgjedhjet në veri, vazhdim i dhunës ndaj serbëve

Petar Petkoviq
 

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, deklaroi se zgjedhjet lokale të shpallura në veri të Kosovës, janë vazhdimësi e dhunës ligjore dhe institucionale ndaj serbëve.

Ai deklaroi të martën se ky vendim u mor njëanshëm “në prag të festës së Krishtlindjeve”, derisa shtoi se me këtë është shkelur Marrëveshja e Brukselit, e arritur mes Kosovës dhe Serbisë.