Arbëri

Lajçaku paralajmëron dinamikë të re në dialog

 

Prishtinë/Beograd, 9 shtator – Dinamikë të re në procesin e dialogut ka kërkuar emisari i posaçëm i BE-së, Miroslav Lajçak, në takimet e ndara që të premten ka zhvilluar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në Prishtinë dhe me presidentin e Serbisë në Beograd. Në të dy takimet Lajçaku është shoqëruar nga këshilltarët për politikë të jashtme dhe siguri të kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz, e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, përkatësisht nga Jens Plotner e Emmanuel Bonne. Përveçse e ka vlerësuar të thellë e të rëndësishëm diskutimin me Kurtin, Lajçaku nuk ka dhënë shumë hollësi.

“Siç keni parë ne kemi kaluar më shumë se dy orë me kryeministrin Albin Kurti duke diskutuar për dialogun dhe si të sjellim dinamikë të re të procesit dhe si ta çojmë procesin përpara. Ishte një diskutim shumë i thellë dhe i rëndësishëm dhe besoj se mund ta kuptoni se nuk mund t`i bëjmë të ditura detajet, sepse të njëjtat diskutime më vonë gjatë ditës qenë me presidentin Vuçiq. Ne përfunduam pjesën e parë të misionit tonë në Prishtinë”, deklaroi Lajçak.