Arbëri

Deklarata e Kurtit për rrezik lufte shihet si mesazh për ndërkombëtarët

Albin Kurti
Foto: Driton Paçarada / KOHA
 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të martën ka pritur në takim ambasadorët e BE-së dhe të vendeve të QUINT-it. Sipas Zyrës së tij, me ta, ndër të tjera, është diskutuar për situatën e sigurisë në vend e rajon. Takimi me ta vjen një ditë pasi kreu i Qeverisë deklaroi se gjasat janë të larta që në Kosovë të ketë luftë.

Deklarimi i kryeministrit Albin Kurti se gjasat janë shumë të larta që të ketë luftë në Kosovë, ka nxitur reagime të shumta.

Përfaqësues të opozitës e kanë kritikuar atë se është duke ndjellë frikë, në vend se të përçojë mesazhe pozitive.