1 perditesime
09:33

Aksion kundër strukturave ilegale në katër lokacione në Shtërpcë

Në një njoftim për media, Prokuroria Themelore në Ferizaj ka thënë se aksionin në Shtërpcë kundër strukturave ilegale po e zhvillon në katër lokacione të ndryshme.

Nga aty po bëhet largimi i kamerave të vendosura nga strukturat ilegale.

Deri tash s’ka të arrestuar, ka bërë të ditur Prokuroria.

Prokurori Rasim Maloku ka konfirmuar për Kohën se aksioni ka përfunduar. Ai ka bërë të ditur se nuk ka të arrestuar nga ky aksion.

08:36

Aksion në Shtërpcë për sekuestrimin e kamerave të strukturave ilegale

Policia e Kosovës ka nisur një aksion në Komunën e Shtërpcës të enjten në mëngjes. Siç ka konfirmuar prokurori Rasim Maloku për KOHËN, aksioni po zhvillohet për sekuestrimin e dokumentacionit dhe pajisjeve në objektin e strukturave ilegale.

Ai tutje ka shtuar se gjithashtu janë duke u bastisur edhe tri lokacione ku janë të vendosura pajisjet për monitorim të kamerave të sigurisë nga strukturat ilegale.

“Jemi duke zbatuar një urdhëresë të gjykatës për kontroll dhe sekuestrim të dokumentacionit dhe pajisjeve në objektin e strukturave ilegale, si dhe tri lokacione ku janë të vendosura pajisjet për monitorim të kamerave të sigurisë nga strukturat ilegale”, ka thënë Maloku.

Autoritetet paralele serbe në Kosovë në fund të vitit të shkuar mësohet se patën nënshkruar kontratë dhjetëra mijëra euroshe për të blerë disa kamera të sigurisë, incizues digjitalë dhe pajisje të tjera nga kompani “Zhejiang Dahua Technologies”, që është pjesë e listës së zezë amerikane.

Ndaj aksionit ka reaguar Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë. Ajo ka thënë se qëllimi i aksionit është frikësimi dhe maltretimi i serbëve. Sipas komunikatës, policia ka hyrë në një shkollë fillore në Brezovicë dhe ka kontrolluar ndërtesën “e komunës” e cila funksionon në sistemin serb.