Arbëri

Osmani paralajmëron takimin Kurti-Vuçiq këtë muaj

 

Ndërsa e ka vlerësuar si shumë të rëndësishëm pajtimin për zbatimin e Marrëveshjes për energjinë, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë vizitës së saj në Slloveni ka paralajmëruar se kryeministri Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të mund të takohen gjatë këtij muaji. Në konferencën e përbashkët me homologun e saj slloven, Borut Pahor, Osmani ka folur për vendosmërinë e Kosovës për të vazhduar me rrugën evropiane. E presidenti Pahor, ndërsa ka konfirmuar mbështetjen e vendit të tij për liberalizimin e vizave për Kosovën, ka kërkuar të njëjtën edhe nga partnerët e Sllovenisë brenda BE-së

Një takim mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë muajit korrik, e ka paralajmëruar presidentja Vjosa Osmani. Për takimin e dy liderëve ajo ka folur të hënën, gjatë qëndrimit në Slloveni. Në konferencën e përbashkët me homologun e saj Borut Pahor, Osmani ka përmendur edhe dakordimin e arritur në Bruksel për zbatim të marrëveshjes për energjinë.

“Ky është një proces që po vazhdon, po vazhdon në nivel të shefave të delegacioneve, por besoj që gjatë korrikut, por kjo varet nga ana e ndërmjetësuesve, do të ketë edhe një takim mes liderëve. Por procesi ka vazhduar, ka qenë konstant dhe dinamik dhe ka rezultuar me një marrëveshje për energjinë, e cila është shumë me rëndësi, por ka zhvillime pozitive”, është shprehur Osmani. Sipas saj, e rëndësishme është që Kosova të vazhdojë të mbajë qasje konstruktive në dialog, një rrugë kjo që, sipas saj, tashmë e ka ndjekur si shtet.