1 perditesime
Arbëri

Miratohet rishikimi buxhetor

Miratohet rishikimi buxhetor
FOTO: Driton Paçarada/KOHA
10:45

Miratohet rishikimi buxhetor

Është miratuar projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e vitit 2022. 65 deputetë votuan pro rishikimit buxhetor.

Me këtë rishikim, buxhetit i shtohen edhe mbi 150 milionë euro.

10:31

Nis seanca, në rend dite tërheqja nga Trusti

Ka nisur seanca plenare e Kuvendit të Kosovës. pika e parë e rendit të dytës është shqyrtimi i projektligjit për ndryshimin mbi ndarjet buxhetore, ndërsa në rend dite është edhe çështja e shumëpërfolur e tërheqjes së 30 për qind nga Trusti.

Çështja ishte në shqyrtim një ditë më parë, por kryeparlamentari Glauk Konjufca mbylli punimet me arsyetimin se ka mungesë kuorumi.

Opozita po përkrah një tërheqje të re nga Trusti, ndërsa pushteti po e kundërshton.