Arbëri

Kosova kërkon që “Bondsteeli” të bëhet bazë e përhershme ushtarake e SHBA-së

bondsteel
Foto: AP
 

Kampi ushtarak “Bondsteel”, që ndodhet në Kosovë, të kthehet në bazë të përhershme ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka qenë kërkesa që kryeministri Albin Kurti ka shtruar në një takim me kongresistin Mondaire Jones në Washington.

Siç ka njoftuar kryeministria, Kurti dhe Jones kanë diskutuar për sigurinë në Evropë pas agresionit ushtarak rus në Ukrainë dhe rrezikun që ndikimi rus në Ballkan paraqet për paqen e stabilitetin në rajon.