6 perditesime
16:24

Pahor insiston edhe pas takimit me Kurtin për respektim të marrëveshjeve me Serbinë

​Përkushtimi i dyanshëm për thellim të bashkëpunimit mes Kosovës dhe Sllovenisë dhe forcim të partneritetit ndërmjet dy vendeve, janë dy çështjet për të cilat kanë diskutuar sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Presidenti slloven, Borut Pahor.

Në një komunikatë për media të Zyrës së Kryeministrit bëhet e ditur po ashtu se kreu i ekzekutivit, Albin Kurti ka thënë se Sllovenia është partner i çmuar dhe se pret me padurim avancimin e marrëdhënieve dypalëshe në mbrojtje dhe siguri.

“Sllovenia është partneri ynë i çmuar pasi ndajmë të njëjtin interes për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe më gjerë, ka thënë kryeministri Kurti, duke u shprehur mirënjohës për kontributin e Sllovenisë në misionin e NATO-s në Kosovë, KFOR, thuhet në komunikatë.

Kryeministri Kurti theksoi përkushtimin e Kosovës për anëtarësim në NATO dhe Bashkim Evropian, si dhe punën e qeverisë në këtë drejtim.

Ai kërkoi përkrahje nga Sllovenia për anëtarësimin në organizata dhe iniciativa ndërkombëtare.

Kryeministri theksoi se përkundër faktit që kemi filluar me vonesë vaksinimin nuk kemi marrë vaksina nga Kina apo Rusia, por vetëm ato të certifikuara nga FDA dhe EMA.

Duke thënë se këtë vit Kosova tregoi se është e gatshme të marrë përgjegjësi të reja me kalimin nga një konsumues i sigurisë në një ofrues sigurie, kreu i ekzekutivit veçoi se Kosova me krenari mbështeti operacionin e drejtuar nga NATO për evakuimin e refugjatëve afganë, gjë që sipas tij, dëshmon se Kosova është një partner i besueshëm.

“Ne ishim të gatshëm të ndihmonim sepse kjo është ajo që vendet që ndajnë të njëjtat vlera të demokracisë dhe paqes bëjnë për njëri-tjetrin”, tha kryeministri.

Kryeministri foli për përkushtimin e qeverisë në luftën kundër krimit e korrupsionit dhe për politikat qeverisëse.

Në komunikatë thuhet po ashtu se Presidenti Pahor ka përgëzuar kryeministrin për qasjen e re në qeverisje, derisa është interesuar të dijë më shumë rreth ecurisë së bisedimeve me Serbinë.

“Sllovenia është e interesuar të shoh progres. Përkundër vështirësive bisedimet duhet të vazhdojnë”, ka thënë Pahor.

Kryeministri e vlerësoi rolin e Sllovenisë në këtë proces si shumë të rëndësishëm dhe kërkoi mbështetjen e saj për të elaboruar rëndësinë e reflektimit të Serbisë për dëmet e shkaktuara, shkatërrimet dhe luftën, si dhe krimet e kryera në Kosovë.

12:01

Osmani për Ballkanin e Hapur: Hapësirë për ekspansion të hegjemonisë serbe

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në konferencë për media ka folur për Ballkanin e Hapur, e po ashtu edhe për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura në Bruksel.

“Mendoj se është koha të flasim për palën që nuk implementon marrëveshjet, e ajo është Serbia. Nuk ka implementuar 2/3 e marrëveshjeve të arritura”, ka thënë Osmani në konferencë për media, ndërsa ka shtuar se Serbia vazhdon të financojë strukturat ilegale në Kosovë. “Kosova ka implementuar 90 për qind të marrëveshjeve. Një që nuk e ka implementuar është Asociacioni. Kushtetuesja e ka thënë të qartë se nuk është në përputhje me Kushtetutën. Është shkelje e Kushtetutës që Asociacioni të ketë të drejta ekzekutive”.

E për Ballkanin e Hapur, Osmani ka thënë se është hapësirë për ekspansion të hegjemonisë serbe, ndërsa ka thënë se në këtë aspekt ka mendim ndryshe nga Pahori.

“Ne natyrisht se kemi mendim ndryshe për këtë çështje. Kemi pasur rastin të diskutojmë për këtë sot me respekt të ndërsjellë. Për ne Ballkani i Hapur është hapësirë për ekspansion të hegjemonisë serbe. Në këtë moment që Serbia po tenton të luaj rolin kryesor në këtë iniciativë, nuk ka qëllime të mira në raport me rajonin tonë. Do të ishte ndryshe sikur Serbia të ishte shtet që ka synim paqen e stabilitetin dhe po ta kishte njohur Kosovën. Përderisa synon që Kosova të hyjë në iniciativa të tilla si provincë e saj, e që realiteti është krejt ndryshe, pasi Kosova është shtet i pavarur e sovran, natyrisht se iniciativa të tilla nuk i shërben interesave të vendit tonë, por as të rajonit. Ka disa shqetësime tjera. Kjo iniciativë ka shkelur parimin themelore të iniciativave rajonale që është ai i gjithëpërfshirëjes. Kur është iniciuar fillimisht ishin vetëm tri apo dy shtete. E dyta ka shkelur parimin e trajtimit të barabartë të gjitha shteteve. E treta kemi shqetësime sa i përket faktit se do të shndërrohhej si paradhomë pritjeje e do t’i jepte arsyetim skeptikëve brenda BE-së që të na lënë ne të merremi me njëri-tjetrin për kohë të gjatë, në vend se të qartësohet perspektiva jonë evropiane”, ka thënë Osmani.

Ajo ka shtuar se shqetësimet tjera kanë të bëjnë me ekonominë, sigurinë e politikën.

Osmani ka shtuar se Serbia është pjesë e shumë iniciativave tjera rajonale, ku Kosova është pjesë e barabartë. Porse edhe aty Serbia nuk respekton marrëveshjet.

“Ta zënë në Procesin e Berlinit, ku Kosova është e barabartë, e mbështesim këtë proces. Udhëhiqet nga kancelarja gjermane dhe presidenti francez, ka mbështetje të plotë të BE-së, përkundër këtij niveli kaq të lartë të udhëheqjes, Serbia vazhdon të mos implementojë marrëveshjet e nënshkruara aty. Sidomos atë të nënshkruar në Londër për personat e zhdukur me dhunë. Nëse nuk implementon marrëveshjet e një procesi kredibil siç është ai i Berlinit, paramendoni sa implementon marrëveshjet në një proces ku vet ka rol udhëheqës”, ka thënë Osmani.

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahour, ka thënë se Ballkani i Hapur nuk është alternativë e përfshirjes së vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Ai tha se në fillim e ka mirëpritur këtë iniciativë edhe si mënyrë për rregullimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, por tash, sipas tij, ka shumë kundërshtim.

“Kam parë se ka shumë kundërshtime, kur ka ardhur te kjo iniciativë më është dukur shumë me elegante për rregullimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi”, tha ai në konferencën e përbashkët për medie me presidenten Osmani.

E Osmani po ashtu ka shtuar se Kosova asnjëherë nuk ka qenë pala destruktive në dialog dhe se angazhohet maksimalisht.

“Kosova angazhohet maksimalisht që ky proces të përfundojë me sukses. Besojmë fuqishëm dhe si shtet jemi ndërtuar mbi parimin se gjithçka duhet zgjidhur me dialog. Kosova si shtet dhe populli i saj kurrë nuk kanë nxitur lufta e sulmuar të tjerët”, ka thënë Osmani.

Pas takimit me Osmanin, presidenti Pahor është takuar me kryeministrin Albin Kurti.

Image

FOTO: Alban Bujari/KOHA


Pahor flet për Rugovën dhe takimet që kishte me të

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor gjatë konferencës së përbashkët me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, ka parë një fotografi të presidentit historik Ibrahim Rugova.

Ai ka kujtuar takimet e shumta që kishte me Rugovën.

“Në këto rrethana pyes, se ai a do t’i shihte këto probleme si mundësi për zhvillimin e Kosovës, për të ardhmen e saj, apo do t’i shihte ndryshe. Kam pasur mundësinë ta njohë. Unë jam i bindur se megjithë problemet që i ka Kosova, ai do të shihte shumë mundësi për zgjidhjen e problemeve”, tha Pahor.

E presidentja Osmani ka thënë se Rugova është udhërrëfyes i saj dhe i gjithë qytetarëve.

“Presidenti Rugova është udhërrëfyes jo vetëm i imi, por besoj i secilit qytetar dhe politikan që beson se Kosova është e pavarur e sovrane”, tha Osmani.


15:13 - Kurti takon presidentin slloven, diskutojnë për një sërë temash

Kryeministri Albin Kurti është takuar me presidentin slloven, Borut Pahor, duke folur për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve. Zyra e Kryeministrit shkruan nëpërmjet një komunikate se Sllovenia është partner i Kosovës pasi ndajnë interesin për paqen dhe stabilitetin në rajon e më gjerë.

“Kryeministri Kurti theksoi përkushtimin e Kosovës për anëtarësim në NATO dhe Bashkim Evropian, si dhe punën e Qeverisë në këtë drejtim. Ai kërkoi përkrahje nga Sllovenia për anëtarësimin në organizata dhe iniciativa ndërkombëtare. Teksa foli për menaxhimin dhe situatën aktuale me pandeminë, kryeministri Kurti tha se gjatë muajit nëntor ka pasur raste njëshifrore të vdekjeve të të prekurve me COVID 19, deri tani janë administruar 1 milion e 612 mijë vaksina, me dy doza janë vaksinuar 57 për qind e të rriturve të moshës mbi 16 vjeç, ndërsa me një dozë rreth 65 për qind”, thuhet në komunikate.

Në komunikatë thuhet se presidenti Pahor u interesua të dijë rreth ecurisë së bisedimeve me Serbinë, duke shpreh interes për të parë progres.

"Përkundër vështirësive, bisedimet duhet të vazhdojnë", thuhet tutje.

11:56

Pahori thotë se duhet të respektohen marrëveshjet e arritura me Serbinë, përfshirë Asociacionin

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, ka thënë se të gjitha marrëveshje e arritura në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë duhet të respektohen, përfshirë edhe formimin e Asociacionit të Komunave Serbe.

Pahori tha se çështjet më të rëndësishme mund të zgjidhen me dialog, por kushti i parë është të respektohen marrëveshjet e arritura, duke aluduar edhe për Asociacionin.

“Çështjet më të rëndësishme mund të zgjidhen me dialog. Kushti i parë është që të respektohen marrëveshjet. Ne e kuptojmë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, por për palën e tretë që nuk është nënshkruese e kësaj marrëveshjeje… Derisa të mos merreni vesh ndryshe, kjo marrëveshje duhet respektuar. Është e sigurt se gjithmonë duhet t’i kthehemi dialogut”, tha Pahor.

Fjalimit të Pahorit i parapriu ai i presidentes Vjosa Osmani, e cila tha se formimi i Asociacionit nuk është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës. Osmani i tha homologut të saj slloven se “Serbia nuk i ka implementuar 2/3 e marrëveshjeve”.

11:33

Presidenti slloven thotë se BE-ja duhet t’ia liberalizojë Kosovës vizat

Presidenti slloven, Borut Pahor, ka deklaruar se Sllovenia është mbështetës e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës, dhe kësaj të fundit, Bashkimi Evropian duhet t’ia liberalizojë vizat.

Në një konferencë për media, Pahor deklaroi se dialogu duhet të bëhet një hap më tej tek çështja e personave të zhdukur.

“Në të dy këto çështje Sllovenia është mbështetëse edhe më tutje. Sllovenia e mbështet edhe perspektivën euroatlantike të Kosovës...Duhet të tejkalohen mosmarrëveshjet në dialog dhe të ndikojmë në Bashkimin Evropian”, deklaroi tutje ai.

11:25

Osmani kërkon nga Pahori t’i bindë shtetet hezituese për liberalizimin e vizave ndaj Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka kërkuar homologut të saj slloven, Borut Pahor, që t’i bindë shtetet që po hezitojnë për t’ia hequr vizat qytetarëve kosovarë.

Osmani tutje tha që Kosova është e interesuar ta thellojë bashkëpunimin me Slloveninë në shumë fusha, në takimin që u mbajt në Zyrën e Presidencës, në Prishtinë

“Raportet miqësore me Slloveninë datojnë nga vitet e 90-ta. Sllovenia ka mbështetur përpjekjet e Kosovës për pavarësi, siç e ka mbështetur Kosovën edhe në vitet e pasluftës. Jemi të interesuar ta thellojmë këtë bashkëpunim në siguri, arsim, shëndetësi, agjendës së gjelbër, kulturës, e në shumë gjëra të tjera të interesit dypalësh. Kosova e ka rrugën e qartë, rrugën euroatlanatike. Nuk ka rrugë tjetër përpos Bashkimit Evropian dhe NATO-s, si dy organizmat ku ne e kemi vendin. Dua ta potencoj sërish që liberalizimi i vizave është vonuar, dhe kjo dëmton kredibilitetin BE-së. Ky liberalizim duhet të ndodhë sa më parë. Për këtë e falënderoj Pahorin për mbështetjen e tij të fuqishme dhe t’i kërkoj përkahjen që t’i bind ato pak shtete që kanë hezitime sa i përket këtij procesi”, ka thënë Osmani.

Sa i përket dialogut me Serbinë, Osmani deklaroi se pala kosovare ka qenë konstruktive, por përshtypja sipas saj është që pala serbe nuk është e interesuar të arrijë një marrëveshje.

“Kosova ka qenë pala konstruktive, por përshtypja jonë është që Serbia nuk është e interesuar të arrijë një marrëveshje siç është obliguar ligjërisht. Njohja reciproke duhet të jetë në qendër të vëmendjes. Fqinji ynë nuk e dëshiron një paqe në Ballkanin Perëndimor. Për këtë shpresoj që BE-ja të jetë e qartë me Serbinë. Serbia po vazhdon përmes strukturave ilegale në veri të destabilizojë Kosovën. Ndikimi rus paraqet një tjetër kërcënim për destabilizim të rajonit. Për t’u luftuar këto tendenca destabilizuese, kemi nevojë për përkrahje të miqve tanë, kemi nevojë për përkrahje të Sllovenisë”, u shpreh e para e vendit.

10:18

Nis takimi Pahor – Osmani

Ka nisur takimi mes presidentit të Sllovenisë, Borut Pahorit, dhe presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në Prishtinë.

Pahor pas takimit me Osmanin do të takohet edhe me kryeministrin Albin Kurti dhe me komandantin e KFOR-it, Ferenc Kajari.

08:11

Presidenti slloven Pahor sot viziton Kosovën

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, sot viziton Kosovën. Ai do të takohet me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti, është njoftuar nga Zyra e Presidentit të Sllovenisë.

Gjatë vizitës në Kosovë, Pahor do të vizitojë edhe kontingjentin e Ushtrisë Sllovene që vepron në operacionin e KFOR-it.

Pahor të dielën ishte në Beograd ku ka zhvilluar takim me presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Ai në Beograd tha se dialogu duhet vazhduar.

Për vizitat e Pahorit është njoftuar nga Presidenca e Sllovenisë.

“Qëllimi i takimeve dhe bisedimeve me përfaqësuesit më të lartë të Serbisë dhe Kosovës është shkëmbimi i vlerësimeve dhe qëndrimeve për dialogun ndërmjet Beogradit e Prishtinës, situatën në Ballkanin Perëndimor, perspektivën evropiane të tij dhe përgatitjen për Samitin e ardhshëm të Procesit Brdo-Brijun”, thuhet në njoftimin.

Takimi i Pahorit me Osmanin pritet të fillojë në ora 10:00, ndërsa me Kurtin në ora 11:20. Ai do të takohet me komandantin e KFOR-it, Ferenc Kajari rreth orës 12:10.