Arbëri

Konjufca kërkon nga Varhelyi heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës

 

Kryetari i Kuvendit të Kosovësm, Glauk Konjufca ka takuar Komisionerin e Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, në kuadër të takimit të 10-të të kryetarëve të Parlamenteve të vendeve të Evropës Juglindore për Zgjerimin, që po mbahet në Budapest të Hungarisë.

Kryekuvendari kosovar dhe zyrtari i lartë i BE-së diskutuan lidhur me zhvillimet aktuale në Kosovë, perspektivën evropiane të Kosovës dhe të Ballkanit Perëndimor në përgjithësi.