Arbëri

Abdixhiku: “Open Ballkani” projekt politik, përfitimet ekonomike të parëndësishme përballë mohimit serb

 

Për iniciativën "Open Balkan", të nisur nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, LDK-ja thotë se është projekt politik, dhe se përfitimet ekonomike “bëhen të parëndësishme përballë mohimit politik serb”.

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka deklaruar se një gjë të tillë duhet ta kuptojnë zyrtarët në Shqipëri, dhe se Qeveria e Kosovës duhet të flasë me Qeverinë e Shqipërisë.