Arbëri

Katër të vdekur nga COVID-19, rastet pozitive pas shumë kohësh shkojnë gati në 600

Katër të vdekur nga COVID-19, rastet pozitive pas shumë kohësh shkojnë gati në 600
 

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar të mërkurën se në 24 orët e fundit kanë vdekur katër qytetarë si pasojë e COVID-19, ndërkohë që pas shumë javësh, janë shënuar mbi 500 raste të reja pozitive – saktësisht 568. Ky është numri më i madh i rasteve pozitive brenda një 24-orëshi që nga 11 dhjetori, kur ishin shënuar 590 raste.

Rastet pozitive kanë rezultuar nga kryerja e 2.532 mostrave të dyshimta të marra nëpër spitalet në vend dhe gjurmimi i kontakteve në terren.