Arbëri

Kronika Zgjedhore/ Limaj premton ta padisë Serbinë për gjenocidin në Kosovë

 

Nisma Socialdemokrate ka qenë pjesë e legjislativit deri më tani, por nëse ia del të hyjë në parlament edhe në këto zgjedhje, kreu i kësaj partie, Fatmir Limaj, ka premtuar se do ta padisin Serbinë për gjenocidin që ka bërë në Kosovë. Në ditën e tretë të fushatës, Limaj e ka përmendur Jakup Krasniqin, duke thënë se ai bashkë me shokët që janë në Hagë po i mungojnë Kosovës

Drenas, 5 shkurt - Edhe pse Nisma ka qenë pjesë e parlamentit deri më tani, kandidati për kryeministër i kësaj partie, Fatmir Limaj, ka premtuar të premten se nëse ia dalin edhe këtë herë të hyjnë në të, do ta padisin Serbinë për gjenocidin që ka bërë në Kosovë.

Në ditën e tretë të fushatës, teksa ka vizituar komunat e Drenasit, Lipjanit dhe Shtimes, Limaj ka dhënë zotimin për padi, teksa i ka vazhduar akuzat ndaj të gjitha partive të tjera politike. Ai e ka akuzuar kandidatin për kryeministër të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, se ka vënë në pikëpyetje dhunën serbe ndaj shqiptarëve në luftën e fundit.