Arbëri

Liderët bëjnë homazhe në Prekaz

Liderët bëjnë homazhe në Prekaz
 

Liderët politikë të Kosovës kanë bërë homazhe tek kompleksi memorial i familjes Jashari në Prekaz, në shënimin e 108 vjetorit të pavarësisë së Shqipëri, datë që lidhë edhe daljen publike të UÇK-së 23 vjet më parë dhe ditëlindjen e 65-të të komandantit Adem Jashari.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas nderimeve tek varrezat e Jasharëve, tha se sakrifica e kësaj familje është ndër ngjarjet më të rëndësishme historike për shqiptarët.