Arbëri

Sot fillon zbatimi i masave që kufizojnë lëvizjen e qytetarëve

Foto: Driton Paçarada / KOHA
Foto: Driton Paçarada / KOHA
 

Kryeministri Hoti të enjten ka vizituar Klinikën Infektive, duke premtuar mbështetje për punëtorët shëndetësorë. Përkrahje për Spitalin e Vushtrrisë ka premtuar ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë një vizite atje. Kurse Qeveria ka miratuar masat e reja kundër përhapjes së koronavirusit, që hyjnë në fuqi sot dhe kufizojnë lëvizjen e qytetarëve në Prishtinë dhe në nëntë komuna të tjera nga ora 19:00 deri në orën 05:00

Tetë persona kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar edhe 767 raste të reja. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHKP), ky numër i infektimeve del nga testimi i 2 mijë e 178 mostrave.