Arbëri

Hoti sot pjesë e Samitit të Sofjes

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, sot merr pjesë në Samitin e Sofjes - Vendet e Ballkanit Perëndimor 6, i cili është vazhdimësi e Procesit të Berlinit.

Tema e Samitit të Sofjes është Tregu i përbashkët rajonal - katalizator drejt tregut të Bashkimit Evropian, ka njoftuar Qeveria e Kosovës.

Për shkak të pandemisë me COVID 19, takimi do të jetë virtual dhe Republika e Kosovës do të marrë pjesë mbi bazën e të barabartëve.

Në Samitin e Sofjes marrin pjesë: kancelarja gjermane, Angela Merkel, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, komisionari i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi dhe burrështetas të tjerë të vendeve anëtare të BE-së.