2 perditesime
23:52

Pacolli: Qeveria Hoti s’ka fuqi politike, s’mund ta luftojë korrupsionin dhe krimin

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, ka thënë se Qeveria Hoti nuk është qeveri që mund ta luftojë korrupsionin dhe krimin e organizuar, pasiqë sipas saj, nuk ka vullnet dhe fuqi politike.

Ajo në Interaktiv të KTV-së ka deklaruar se Raporti i Bashkimit Evropian për vitin 2021, do të ishte pozitiv në rast se Vetëvendosje dhe Qeveria Kurti, do ishin në pushtet.

“Ne patëm një shans, që Raporti i vitit 2021, të jetë një raport pozitiv për Kosovën sepse tani kemi raportin e vitit 2020, ai e vlerëson se çfarë ka ndodhur gjatë vitit 2019, tregon që ka ardhur në pushtet një parti parti politike që ka për detyrë luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, dhe ka qëllim vendosshmëri dhe është e gatshme ta bëjë një gjë të tillë. Pastaj, pas tre muajsh e kemi një qeveri tjetër të cilën, raporti nuk e vlerëson se është qeveri e cila, do ta dërgojë vendin drejt zhvillimit ekonomik”, ka deklaruar deputetja Pacolli.

Deputetja e VV-së tutje ka thënë se asnjë punë e mirë e Qeverisë Hoti nuk përmendet në këtë Raport, ndërsa thotë se po të ishte partia e saj në pushtet, do të kishte përkushtim dhe sakrificë që ta shpie Kosovën drejt integrimit të Bashkimit Evropian.

“Jam 95% e sigurt që në vitin 2021, ne do të kishim ndryshime në pothuajse shumicën e sektorëve, e sidomos në atë të luftimit të korrupsionit, krimit të organizuar dhe në hetimin e rasteve në nivelin e lartë politik, pra në konfiskimin e pasurisë së paligjshme”, ka potencuar tutje ajo.

Pacolli ndër të tjera ka shtuar se Kosova duhet të ketë një forcë politike që ka vullnet politik në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, si dhe BE-ja ta konsiderojë një qeverisje me vullnet të fortë.

23:36

Pacolli pohon se në Vetëvendosje, Lajçaku nuk ka folur për Asociacionin

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, thotë se i Dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, nuk e ka diskutuar me këtë parti temën e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“E kemi dhënë edhe deklaratën nga Lëvizja Vetëvendosja pas takimit që zhvilluam me z.Lajçak. Është me rëndësi të theksohet se Lajçaku e ka diskutuar çështjen e Asociacionit vetëm me partitë politike me të cilat kanë qenë pjesë e Marrëveshjes në vitin 2013. Në Lëvizjen Vetëvendosje është diskutuar në përgjithësi për procesin zgjedhor brenda Lëvizjes që po ndodh, për alternativën qeverisëse të lëvizjes dhe pesë shtyllat ku edhe jemi duke punuar dhe së shpejti i bëjmë publike, dhe për dialogun në tërësi, si proces. Nuk ka qenë në temë Asociacioni dhe nuk ka pasur temë diskutimi se duhet të ndryshojë Kushtetuta”, tha deputetja Pacolli në Interaktiv të KTV-së.

Sipas deputetet së Vetëvendosjes, edhe Lajçaku e di qëndrimin e kësaj partie prandaj as që e ka diskutuar.

“Ne kemi thënë se nuk kemi diskutuar për Asociacionin, nuk jemi pajtuar për një gjë të tillë. Njëjtë ka bërë edhe kryeparlamentarja Vjosa Osmani. Ndoshta janë pajtuar partitë të cilat janë pjesë e nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje që është tejet e dëmshme për Kosovën, por nuk ka pasur pajtim në Lëvizjen Vetëvendosje. Ne jemi të vetëdijshëm, edhe z.Lajçak është i vetëdijshëm dhe nuk e ka hapur këtë temë sepse LVV-ja ka qenë e qartë në qëndrimet e veta. E kemi dëshmuar dhe nuk i ndryshojmë qëndrimet”, tha deputetja Fitore Pacolli.

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë të gjitha obligimet që i ka marrë përsipër, duke përfshirë këtu edhe krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Qëndrimi ynë është se ne jemi duke negociuar aq procese serioze që është e logjikshme që do të duhet të ndryshojë edhe Kushtetuta", ishte shprehur Lajçaku.

Formimi i Asociacionit është paraparë me një marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë, të nënshkruar në Bruksel, në vitin 2013, kur kryeministër ishte Hashim Thaçi.

23:30

Pacolli dyshon se shkarkimi i Qalajt është bërë për t’u emëruar dikush “i përshtatshëm”

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, vlerëson se shkarkimi i sotëm i Drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj, mund të ketë një prapavijë.

Ajo në një intervistë në Interaktiv të KTV-së, tha se në kohën kur qeverisin partitë PDK dhe LDK, shkarkimet e tilla i bëjnë për t’i shfrytëzuar më pas që t’i emërojnë njerëzit e tyre.

“Ajo që dimë është se zakonisht edhe LDK-ja edhe PDK-ja, të cilat kanë udhëhequr gjatë një periudhe të gjatë në Kosovë, sa herë bëjnë shkarkime, ato bëjnë që t'i plotësojnë pozitat me persona të tjerë, të cilët u përshtaten më shumë nevojave të tyre. Prandaj ne nuk mund të flasim në detaje pse është shkarkuar pa e ditur arsyen. A është shkarkuar pse nuk ka pasur performancë të Policisë apo është shkarkuar për shkak se dikush ka kërkuar ta shkarkojë? Kush i ka kërkuar kryeministrit Hoti ta shkarkojë? A është ministri i Punëve të Brendshme, apo është dikush tjetër brenda LDK-së. Këtë duhet ta thotë kryeministri”, ka thënë ajo.

Pacolli ka kërkuar arsyet e shkarkimit përtej asaj që është dhënë për performancë të dobët. Sipas saj, nëse ka të bëjë me performancën e dobët, atëherë duhet të ketë pasur vërejtje, e që duhet të paraqiten.

“Prandaj them se duhet të ketë një sqarim të z. Hoti. Nëse është shkarkuar për shkak të mungesës së performoncës, atëherë duhet të kemi një raport ose disa vërejtje të cilat i ka marrë z. Qalaj nga z. Hoti. Nëse ka diçka të tillë, atëherë themi në bazë të performancës, por nuk mund ta shkarkosh dikë, të cilin e ke lavdëruar një muaj më parë për punë të mirë”, ka shtuar Pacolli.

Ajo ngul këmbë se në Polici duhen reforma të thella, por jo sa për sy e faqe.

“Rrimë prapa asaj që institucioni i Policisë ka nevojë për reformë të thellë, por jo zëvendësim të dikujt me dikë tjetër”, tha deputetja e VV-së.