Arbëri

Javë me më shumë diell, por edhe me reshje e vranësira

Javë me më shumë diell, por edhe me reshje e vranësira
 

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se javë do të karakterizohet me vranësira dhe intervale më të gjata me diell.

Vranësirat herë-herë, pasdite do të shoqërohen me reshje lokale shiu. Reshjet përgjithësisht në gjithë territorin do të jenë shumë më të ulëta se reshjet e fundit të javës që shkoi.