Arbëri

Dështon takimi i Washingtonit, planifikonte të përfshihej edhe Shqipëria

Dështon takimi i Washingtonit, planifikonte të përfshihej edhe Shqipëria

Publikimi i aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi e ka dështuar takimin e planifikuar të mbahet në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor. Pas presidentit, i cili e njoftoi emisarin amerikan Richard Grenell se nuk do të jetë pjesë e takimit, pjesëmarrjen e ka anuluar edhe kryeministri Avdullah Hoti me arsyen se i duhet ta menaxhojë situatën në vend pas njoftimit se të akuzuarit e parë mund të jenë Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli. Aktakuza duhet të konfirmohet nga një gjyqtar i procedurës paraprake pranë Dhomave të Specializuara. E presidenti Thaçi ka vazhduar heshtjen.

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi ka thënë se e mirëkupton vendimin e kryeministrit Avdullah Hoti për anulim e pjesëmarrjes në takimin e planifikuar për 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë.