12 perditesime
13:25

Betohet kabineti i ri qeverisës, Hoti thotë do të punojë për qytetarët

Kabineti i ri qeverisës ka dhënë betimin.

Qeveria e re në krye me Hotin e cila mori 61 vota, pas votimit, të gjithë anëtarët e kabinetit qeverisës dhanë betimin.

Kryeministri Avdullah Hoti, para deputetëve tha se bashkë me partnerët e koalicionit do t’i shërbejnë qytetarëve.

“Do t’i shërbejmë popullit në këtë kohë pandemie, do të respektojmë kushtetutën dhe ligjet e Kosovës”, u shpreh Hoti.

13:14

Votohet Qeveria Hoti

Qeveria Hoti mori besimin e deputetëve të Kuvendit.

Me 61 vota për, 24 kundër dhe një abstenim, të mërkurën është votuar Qeveria e re në krye me Avdullah Hotin.

Kësisoj, Hoti merr udhëheqjen e ekzekutivit nga Albin Kurti, i cili në 70 ditët e fundit ishte kryeministër në detyrë.

Qeveria Kurti është rrëzuar me mocion mosbesimi më 25 mars.

Qeveria e re, e kundërshtuar nga VV-ja si parti fituese, do të ketë për partner koalicioni LDK-në, AAK-në, Nisma-AKR dhe komunitetet joshumicë.

Qeveria e re u votua pasi më parë Gjykata Kushtetuese vendosi në favor të dekretit të presidentit Hashim Thaçi për të mandatuar Avdullah Hotin për kryeministër.

VV-ja e ka quajtur këtë qeveri jolegjitime, ndërkohë tashmë ka nisur peticion për të kundërshtuar këtë. Po ashtu, ka paralajmëruar edhe protesta.

13:04

Haxhi Shalës ia ndërruan mendjen presidenti dhe Haradinaj, do të votojë Qeverinë Hoti

Haxhi Shala nga Nisma do të votojë pro Qeverisë Hoti.

Shala tha se mbrëmë është vizituar nga Ramush Haradinaj dhe presidenti, por nuk ka treguar se për kë bëhet fjalë, presidentin e vendit Hashim Thaçi apo presidentin e partisë, Fatmir Limaj, të cilët "ia kanë ndërruar mendjen”.

“Jemi dëshmitarë të shumë ngjarjeve dhe sidomos deri sot votimin e qeverisë së re. Para dy dite kam deklaruar se nuk do ta votojë qeverinë Hoti për shkak të politizimit të partisë nga dy persona. Por mbrëmë, nga vizita që kam pasur nga presidenti dhe ish-kryeministri Haradinaj, unë do të votoj pro Qeverisë Hoti”, u shpreh Shala.

Ditë më parë ai u deklarua se s’do të votojë këtë qeveri.

Haradinaj: Presidenti ka marrëdhënie miqësore të kahershme me Haxhi Shalën

12:46

Veseli: Qeveria Hoti vazhdim i mashtrimit të qytetarëve si VV-LDK

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë në seancën e sotme se Vetëvendosje dhe LDK i mashtruan qytetarët e Kosovës duke ju ofruar shpresë e në anën tjetër për 100 ditë qeverisje degraduan çdo të arritur të shtetit në 20 vite liri duke shkaktuar rrezik nacional për vendin.

"Dilemat që ka hapur Kurti brenda me nxitjen e urrejtjes dhe dëshirën për revansh, janë minore përballë dilemave që ka hapur me garantuesit e ekzistencës sonë fizike dhe shtetërore, me miqtë tradicionalë të Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky është një dëm i pallogaritshëm politik që i është bërë vendit nga ideologjia anti-amerikane e Kryeministrit, ashtu si dhe nga sjellja e tij qyqare përballë Serbisë", tha Veseli.

Ai tha se në këto 100 ditë, Kosova u qeveris nga një mendësi e paranojave, që shpik armiq në shtëpinë e vet, që shpik armiq në shtëpitë e miqve më të mirë të Kosovës.

"Ideja e përfitimit me çdo kusht, çdo herë sjell humbjen pa kusht. Kjo po i ndodh edhe sot Albin Kurtit. Kjo do t’i ndodhë edhe Avdullah Hotit, i cili është kopje jo origjinale e këtij mashtrimi", tha Veseli.

Ai tha se votimi që do të ndodhë sot është vazhdimësi mashtrimi dhe Partia Demokratike e Kosovës nuk do ta votojë qeverinë e re.

"Nuk jemi me VV-në. As nuk do të jemi me LDK-në. Nuk ka dhe nuk do të ketë kurrë pazare me mua dhe me PDK-në për pushtet", tha ai.

"Unë e kam nisur një rrugë dhe e kam një qëllim, që do ta çoj deri në fund. Unë besoj në këtë vend. Besoj në njerëzit e mirë dhe të zotë të këtij vendi për të bërë ndryshime të mëdha. Kriminelëve, të korruptuarve dhe mashtruesve do t’u vijë fundi, ndërsa rendit, ligjit, të drejtit dhe punëtorit do t’i vijë çasti. Kjo është e domosdoshme, e pashmangshme dhe këtë nuk do të mund ta ndalë askush", tha Veseli.

12:34

Gashi: Qëllimi i Qeverisë është të kthejë shpresën e humbur

Arben Gashi, shef i Grupit parlamentar të LDK-së, ka thënë se detyrë kryesore e Qeverisë Hoti është të kthejë shpresën te qytetarët, që sipas tij e humbën, me qeverisjen e Albin Kurtit.

“Jemi mbledhur me bindjen se po punojmë drejt dhe me bindje racionale, nuk është vendim popullor, dikush mund të na urrejë e dikush të na mbështesë. Ne kishim një Qeveri të ndërtuar me shpresë por rrugës bëri gabime, e me kalimin e kohës humbëm shpresën dhe mbeti vetëm Qeveria. Tash qëllimi është që Qeveria Hoti të kthejë shpresën. Duke e njohur kandidatin tonë për kryeministër dhe kandidatët tonë për ministra, por edhe të partive tjera, këtyre nuk iu duhet shumë shpresa, pasi do të punojnë shumë për të kthyer këtë shpresë”, ka thënë Gashi.

Ai ka thënë se duhet të jenë një në politikën e jashtme.

12:25

Selimi: Kjo është Qeveri e Thaçit

Rexhep Selimi, shef i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, ka thënë se seanca e sotme është edhe një tentative për ta zhbërë verdiktin e qytetarëve.

Ai, partitë që po synojnë të bëjnë qeveri të re me Avdullah Hotin në krye, i quajti të vogla.

Po ashtu, LDK-në, që po synon të bëjë Qeverinë, e akuzoi se mashtroi qytetarët në zgjedhjet e 6 tetorit.

“I mashtruat qytetarët se doni të bëni ndryshim, e na mashtruat edhe neve”, tha Selimi.

Ai kontestoi aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, duke e akuzuar se punoi për interesa të presidentit Hashim Thaçi.

“Kjo nuk është as Qeveria Thaçi 3, është më shumë. Është qeveri e Thaçit, në fund do e hedh si një leckë. Kjo do t’i duhet atij për legjitimim të ndarjes së Kosovës dhe që të përfitojë edhe një mandat si president”, ka thënë Selimi.

12:21

Hoti prezanton përbërjen e kabinetit të ri Qeveritar

Kandidati për kryeministër të Kosovës, Avdullah Hoti ka prezantuar përbërjen e kabinetit të ri qeverisës.

Përbërja:

Avdullah Hoti – Kryeministër

Besnik Tahiri – zv.km i parë

Driton Selmanaj – zëvendëskryeministër

Albulena Balaj – zëvendëskryeministre

Goran Rakiq -zv.kryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal

Hykmete bajrami – Ministre e Financave

Besian Mustafa – Ministër i Zhvillimit Rural

Vlora Dumoshi – Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit

Anton Quni – Ministër i Mbrojtjes

Arban Abrashi – Ministër i Infrastrukturës

Agim Veliu - Ministër i Punëve të Brendshme

Armend Zemaj – Ministër i Shëndetësisë

Selimi Selimi – Ministër i Drejtësisë

Blerim Kuqi – Ministër i Ambientit

Meliza Haradinaj - Ministre e Punëve të Jashtme dhe Drejtësisë

Ramë Likaj -Ministër i Arsimit dhe Shkencës

Skdënder Reçica – Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale

Vesel Krasniqi - Ministër i Tregtisë dhe Industrisë

Dalivor Jevtiq - Ministër për komunitete dhe kthim

Enis Kercan ministër i zhvillimit rajonal

12:15

Hoti: Dialogu me Serbinë është jetik, roli i BE-së dhe SHBA-së i pandashëm

Kandidati për kryeministër të ri të Kosovës nga Lidhja Demokratike, Avdullah Hoti, tha se dialogu me Serbinë është jetik.

Ai para deputetëve duke lexuar ekspozenë, tha se në dialog duhet të përfshihen të gjithë së bashku e të jenë të unifikuar, gjithashtu përfshirë BE-në dhe SHBA-në.

“Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare është interes jetik i Kosovës. Autoritetet do ta respektojnë në plotni kushtetutën gjatë bisedimeve. Dialogu do të ketë objektiva të qarta për çështjet që duhet të dialogohen dhe do të jemi transparent. Marrëveshja do të bazohet në mënyrë reciproke mes Kosovës dhe Serbisë. Do të mundësohet anëtarësimi i Kosovës në OKB e drejt BE-së. Ky dialog kërkon bashkërenditje dhe unitet mes institucioneve. Në dialog duhet të jemi të gjithë së bashku, sepse është në itneres të të gjithëve. Së bashku duhet të jemi edhe në Kuvend ku do të bëhet ratifikimi i dialogut. Opozita duhet të ketë rol udhëheqës”, u shpreh Hoti, raporotn KOHA.

Sipas Hotit, “Qeveria e respekton rolin e BE-së dhe SHBA-së të pandashëm, ato duhet të përfshihen në dialog”.

11:41

Hoti: Jemi një komb që i duhet një Qeveri që i shërben, jo anasjelltas

Kandidati për kryeministër Avdullah Hoti, ekspozenë para votimit të qeverisë, e ka nisur me falënderime për të gjithë ata që ndihmuan në luftimin e koronavirusit apo siç e quajti ai “armikun e padukshëm”.

Ai tha se pranimi i kandidaturës për kryeministër ishte një sfidë jo e lehtë për të. Më pas nisi të numërojë dështimet, sipas tij, të Qeverisë Kurti, ku në fillim edhe vetë ish zv,kryeministër.

“Ndjej përgjegjësi ndaj deputetëve, ndaj qytetarëve dhe Kushtetutës për detyrat që na presin. Jemi një komb që i duhet një qeveri që i shërben, jo anasjelltas, një qeverie që i duhet një komb për të eksperimentuar. Jemi nisur vetëm nga interesi shoqëror. Qeveria e re nuk do të ketë asnjë fuqi tjetër përveԷ asaj që buron nga Kushtetuta”, tha Hoti para deputetëve.

11:31

Nën udhëheqje të Kujtim Shalës, seanca e jashtëzakonshme nis me 1 minutë heshtje

Kujtim Shala do ta drejtojë seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, pasi Vjosa Osmani ka refuzuar ta drejtojë. Shala tha se as Arbërie Nagavci, si nënkryetare, nuk ka pranuar të udhëheqë seancën.

Seanca nisi me 1 minutë heshtje për të kujtuar dy minatorët që vdiqën dje në Minierën e Artanës.

11:20

Donika Kadaj-Bujupi vazhdon të mos tregojë nëse do të votojë për Qeverinë Hoti

Deputetja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi, ka mbërritur në ndërtesën e Kuvendit, ku për pak minuta pritet të nisë seanca e jashtëzakonshme për votimin e Qeverisë Hoti.

Ajo as sot nuk ka treguar nëse do të votojë Qeverinë ku pritet të jetë edhe partia e saj.

Dje ka thënë se qëndrimin e saj do ta bëjë të ditur vetëm gjatë seancës.

10:47

Nisma mbërrin në Kuvend pa Haxhi Shalën i cili vuri në pikëpyetje votën për Qeverinë Hoti

Në Kuvendin e Kosovës kanë mbërritur edhe deputetët e Nismës Socialdemokrate, por me ta nuk ka qenë deputeti Haxhi Shala.

Shala deri para pak ditësh e ka vënë në pikëpyetje votën e tij për Qeverinë Hoti, porse s’dihet nëse do të shkojë më vonë në Kuvend për të marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme, raporton KOHA.

10:14

Nis grumbullimi i deputetëve në Kuvendin e Kosovës

Në hapësirat e Kuvendit të Kosovës tashmë veçse kanë mbërritur mbërri disa deputetë, ndër ta edhe ata të Listës Serbe.

Seanca për votimin e Qeverisë Hoti pritet të nisë në orën 11:00.

KOHA ka parë se në Kuvendin e Kosovës kanë mbërritur kryeparlamentarja Vjosa Osmani, Armend Zemaj, Rexhep Selimi, Besa Gaxherri e Veton Berisha.