Arbëri

Hoxhaj: Franca e Gjermania duhet të shqetësohen pse ende s’ka liberalizim të vizave për Kosovën

Hoxhaj: Franca e Gjermania duhet të shqetësohen pse ende s’ka liberalizim të vizave për Kosovën
 

Sipas deputetit të PDK-së, Enver Hoxhaj, Franca dhe Gjermania duhet të kërkojnë liberalizimin e vizave për kosovarët, krahas porosisë për rinisje të menjëhershme të dialogut me Serbinë.

Në një opinion të botuar ekskluzivisht në KOHA, ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, dhe ai gjerman, Heiko Maas, kanë thënë se janë të vendosur që të zgjidhin të gjitha pengesat e mbetura mes Serbisë e Kosovës. Ata kanë kërkuar rifillimin e menjëhershëm të dialogut nën udhëheqjen e Bashkimit Evropian.