2 perditesime
00:02

Gashi thotë se përfshirja e SHBA-së në dialog mund të çojë në arritjen e interesave për Kosovën

Drilon Gashi, që ka magjistruar në marrëdhënie ndërkombëtare në Universitetin Columbia në New York, ka thënë se përfshirja e Amerikës në dialogun Kosovë-Serbi mund të bëjë që të arrihen interesat e Kosovës.

Sipas tij, dialogu duhet të ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, por SHBA-ja duhet të jetë ajo që vendos më drejtpërdrejtë në përkrahje të Kosovës.

“Dialogu duhet të ndërmjetësohet nga BE-ja sepse të dy vendet duan të jenë pjesë e saj, dhe i jep mundësi BE-së t’i afrojë, por problemi është me Kosovën se janë pesë vende mosnjohëse e ajo mund të mos ketë pozicion të qartë për natyrën saj për pavarësinë e Kosovës. SHBA-të mund ta baraspeshojnë më tepër për Kosovën çështjen apo diskutimet për normalizim e të arrihen interesat e Kosovës e të jetë vendimtare. E dimë që edhe njohja e Kosovës është shtyrë dhe realizuar nga SHBA-të. Është mirë të kenë rol udhëheqës, por jo rol në garë me BE-në. Kemi parë garë nga BE-ja e SHBA-ja, por më e mira do të ishte që këto dy palë të punojnë bashkë, BE-ja të ndërmjetësojë e të ofrojë të mirat e BE-së, dhe SHBA-ja të jetë ajo që vendos në mënyrë më të drejtpërdrejtë e në përkrahje të Kosovës”, ka deklaruar ai në Interaktiv.

Gashi ka thënë se komuniteti shqiptar në SHBA do të përkrahë për president atë kandidat që përkrah më shumë Kosovën. Sipas tij, komuniteti atje ka kërkesa për të dy palët në zgjedhjet presidenciale, “të përkrahë pa rezervë marrëveshjen që respekton interesat e Kosovës e që assesi të mos lejojnë shkëmbim territoresh”.

Gashi ka thënë se si Joe Bideni ashtu edhe Donald Trumpi mund të realizojnë interesat e Kosovës. Teksa ka thënë se Bideni ka lidhje emocionale me Kosovën, ka shtuar se Trumpi ka përvojën e arritjes së marrëveshjeve të duhura.

23:48

Gashi: SHBA-ja e interesuar që Kosova të ketë qeveri që arrin marrëveshje me stabilitet në rajon

Drilon Gashi, specialist i zhvillimit ndërkombëtar në Uashington, vlerësoi se nuk ka nevojë për nguti te Kosova për ta arritur një marrëveshje me Serbinë, kësisoj, ka bërë thirrje për unitet.

“Shtatori është përmendur edhe në SHBA si fillim i dialogut, sepse shihet si pika ku zgjedhjet për presidentin do të jenë në vrullin më të madh. Ajo i jep Kosovës e Serbisë një kohë më të mirë. Ne nuk mendojmë të shkojmë me nguti për lehtësim në marrëveshje, për të pranuar pra marrëveshje për të cilën nuk dimë shumë, dhe ku thuhet se Kosova humb më shumë sesa fiton”, tha ai në Interaktiv të KTV-së.

Gashi, tutje tha se “Çështja Kosovë-Serbi nuk është çështje e madhe për SHBA-në, mirëpo çdo fitore në politikën e jashtme që është e pazgjidhur, është fitore për SHBA-në”.

Sipas Gashit, edhe Richard Grenell ka folur me presidentin Hashim Thaçi, që kjo çështje të përfundojë sa më parë.

“Kudo që kemi përmendur marrëveshjet për fluturimin Prishtinë-Beograd, ka marrë vëmendjen në Twitterin e Trumpit. Sigurisht se çkado që ndodh, Trumpi do ta shfrytëzojë”, tha ai.

Gashi theksoi se kushdo që ka përcjellë rrethanat në Kosovë deri te rrëzimi i qeverisë, i ka vlerësuar negative, në këtë kohë pandemie.

“Ajo çka ndodhi ishte përpjekje kundër vullnetit të popullit më 6 tetor”, theksoi ai.

“Kosova duhet të ketë qeveri për një reformë të mirëfilltë, mirëpo me situatën e tashme, mënyra më e mirë për qeveri konsensuale duhet një që buron nga vullneti i popullit”, shtoi tutje Gashi.

Ai tha se Kosova me SHBA-në ka marrëdhënie të fortë strategjike, prandaj është përkrahëse e zhvillimit ekonomik.

“SHBA-ja është e interesuar që Kosova ta ketë një qeveri që arrin një marrëveshje jetëgjatë dhe ka fund për stabilitet në rajon, dhe është marrëveshje e mirë për Kosovën e Serbinë”, tha Gashi, duke shtuar se komuniteti shqiptar në SHBA kujdeset për marrëdhëniet e mira Kosovë-SHBA më shumë sesa çfarë qeverie do të vijë në pushtet.

Kur foli për çështjen e amnistisë, Gashi tha se komuniteti në SHBA vlerëson se faktori që kreu gjenocid në Kosovë ishte Serbia, dhe në asnjë rrethanë, s’duhet të ketë amnisti.

“Askush s’duhet të falet, ata që kryen krime duhet të marrin dënimin. Një amnisti do të ishte humbje për Kosovën e fitore për Serbinë”, theksoi Gashi.

23:41

Gashi: Administrata Trump është pro Kosovës, por është shtuar presioni i lobit serb

Drilon Gashi, specialist i zhvillimit ndërkombëtar në Uashington, ka thënë se administrata aktuale amerikane është pro Kosovës, por sipas tij së fundmi aty është rritur presioni më i madh nga ana serbe.

Duke komentuar një letër që më shumë se 40 organizata shqiptaro-amerikane i dërguan presidentit amerikan Donald Trump, për kahen e politikës së Amerikës karshi Kosovës, Gashi ka thënë se Kosova vazhdon ta ketë mbështetjen e amerikanëve, por ka shtuar se ideja për shkëmbim territoresh, që po rikthehet vazhdimisht, është e rrezikshme për Kosovën.

“Mendoj që raportet vazhdojnë të jenë të mira, ato që ishin. Kosova ka mbështetje dypartiake. Çka ka ndodh në kohën e fundit besoj se SHBA-të kanë administratë më joortodokse dhe kjo ka barë që ata po shohin më shumë vende në botë të rikalibrojnë marrëdhëniet që kanë me shtete të ndryshme e të rishikojnë çështjet e hapura siç e kanë shikuar Lindjen e Mesme dhe dialogun Kosovë-Serbi. Në kuadër të rishqyrtmit të dialogut kanë qenë disa momente që s’jemi mësuar t’i shohim. Ishte interesim më i madh i presidentit Trump dhe përfaqësuesit të dialogut Richard Grenelit, por kemi pa edhe qasje të papritura, një presion i shtuar të administratës këtu. Kjo ishte ndër shtytësit që komuniteti shqiptar të adresojë këtë pikë e të bëjmë presionin për këto negociata që po flitet që hyjnë në fazën përfundimtare”, ka thënë ai në Interaktiv të KOHËS.

Tutje Gashi ka thënë se komuniteti shqiptar në SHBA ka shprehur frikën dhe shqetësimin për marrëveshjen e përfolur për shkëmbim të territoreve. Gashi ka thënë se një shkëmbim territoresh Kosovë-Serbi do të kishte pasoja për gjithë rajonin.

“Çfarëdo shkëmbimi do të çelte si temë në Bosnje, ku Serbia ka interes të bëjë ndryshim që të faktorizojë komunitetin serb atje. Por do të ishte edhe për shqiptarët që janë jashtë kufijve të Kosovës e Shqipërisë. Por shqetësimi kryesor ishte që për vetë Kosovën do ta dëmtonte integritetin territorial por edhe interesin e Kosovës në këto bisedime. Nga këto që kemi parë është se nuk i është ofruar asgjë Kosovës. Është shumë të jepet territor, e sidomos kur ka amulli të madhe se çfarë do të marrë në shkëmbim. Ne e kemi parë si të rrezikshme e jo në interes të Kosovës”, ka shtuar ai.

Gashi ka thënë se nga lufta në Kosovë, SHBA-ja ka pasur distancim të raporteve me Serbinë, ndërsa së fundmi ka thënë se ka vënë re që është forcuar prania e Serbisë në SHBA.

“Serbia s’kishte derë të hapur që të ndikonte shumë e të kishte marrëdhënie strategjike, por me kalimin e viteve ka forcuar praninë e saj dhe ka arritur të ketë takime ë strategjike e zë më tepër. Ka arritur që të përçojë më tepër porositë e saj e ato mund të kenë ndikuar në këtë administratë. Kjo administratë është pro Kosovë, por po ka presion më të madh të lobit serb”, ka thënë Gashi.