Arbëri

Kurti denoncon “skenarin antikushtetues”

Foto: Qeveria e Kosovës
 

Letra të shumta në adresë të shteteve të ndryshme, eurodeputetëve dhe mekanizmave që janë të thirrur për interpretime të çështjeve, ka nisur kryeministri në detyrë, Albin Kurti, që prej rrëzimit të Qeverisë me mocion mosbesimi në Kuvend. Ato janë letra informuese dhe denoncuese për presidentin Hashim Thaçi, pas vendimit të tij që ta kapërcejë partinë fituese duke ia dhënë mandatarin Lidhjes Demokratike, me të nominuarin për kryeministër Avdullah Hoti.

Kurti ka nisur letra të shumta edhe për temën e dialogut, temë që vazhdon ta përçajë spektrin politik. Njohës të rrethanave thonë se praktika e prezantimit të qëndrimeve të ndryshme nga liderët e dëmton pozicionin e Kosovës, raporton KOHA.