Arbëri

Njëzet raste të reja me COVID-19 në Kosovë, në total 165 të infektuar

Foto: Alban Bujari / KOHA
 

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka njoftuar se nga 129 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, njëzet nga to dolën pozitive në virusin SARS-CoV-2.

“Sot më 06.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 129 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, njëzet (20) prej tyre kanë rezultuar pozitive”, ka njoftuar IKSHPK.