Arbëri

Hyn në fuqi heqja e tarifës dhe zëvendësimi i saj me reciprocitet, Borrelli e quan vendim të rëndësishëm

Foto: Alban Bujari/ Koha Ditore/ Ilustrim
 

Ka hyrë në fuqi, mesnatën e së mërkurës, vendimi i Qeverisë në detyrë të Kosovës, për heqjen e tarifës prej 100 për qind në produktet serbe dhe boshnjake dhe zëvendësimi i saj me reciprocitet. Qeveria, si është bërë e ditur, ka vënë masat e reciprocitetit me Serbinë, por jo edhe Bosnjën.

E heqja e tarifës është quajtur vendim i rëndësishëm nga përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Joseph Borrell.