7 perditesime
15:59

Rikthehet debati pas pauzës në Kuvend

Është rikthyer puna në Kuvendin e Kosovës, me deputetët që kanë vazhduar me debatin para votimit për Qeverinë e re të Kosovës.

14:43

Kuvendi në pauzë para votimit të Qeverisë së re

Kuvendi i Kosovës ka hyrë në pauzë njëorëshe para votimit për Qeverinë Kurti.

Kjo u bë me propozim të Arben Gashit të LDK-së pas zgjatjes së debatit mes deputetëve

14:40

Debat i gjatë para votimit të Qeverisë së re

Shumë deputetë kanë marrë fjalën e shumë të tjerë po presin të debatojnë para votimit të Qeverisë së re të Kosovës.

Shumë deputetë të opozitës kanë nisur opozitarizmin duke kritikuar ashpër Vetëvendosjen dhe LDK-në për koalicionin.

Teksa ka kaluar dy orë që nga prezantimi i kabinetit me të cilin Kurti synon të qeverisë vendin, fjalën e kanë kërkuar edhe 14 deputetë të tjerë.

12:44

Kurti prezanton kabinetin e tij qeveritar

Nga 15 ministri sa do të ketë Qeveria Kurti, Vetëvendosje dhe LDK-ja do të udhëheqin me nga gjashtë. Tri të tjera u takojnë minoriteteve.

Në fjalën e dytë në seancën për formimin e qeverisë, Albin Kurti ka prezantuar kabinetin e tij.

Zëvendëskryeministër i parë – Avdullah Hoti

Zëvendëskryeministër i dytë – Haki Abazi

Ministria e Punëve të Jashtme – Glauk Konjufca

Ministria e Integrimeve Evropiane – Blerim Reka

Ministria e Drejtësisë – Albulena Haxhiu

Ministria e Arsimit – Hykmete Bajrami

Ministria e Financave – Besnik Bislimi

Ministria e Punëve të Brendshme – Agim Veliu

Ministria e Ekonomisë – Rozeta Hajdari

Ministria e Mbrojtjes – Anton Quni

Ministria e Infrastrukturës – Lumir Abdixhiku

Ministria e Shëndetësisë – Arben Vitia

Ministria e Bujqësisë – Besian Mustafa

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit – Vlora Dumoshi

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal – Emilia Rexhepi

Ministria për Kthim – Delibor Jevtiq

Ministria për Zhvillim Rajonal - Ivan Millojeviq

Pas prezantimit të kabinetit, në Kuvend ka nisur debati mes deputetëve të të gjitha partive politike para votimit.

12:26

Opozita kritikon programin e Kurtit, koalicionin me LDK-në e quan të panatyrshëm

Shefat e grupeve parlamentare të partive opozitare kanë shprehur kundërshtimin për Albin Kurtin në seancën në të cilën ai pritet të marrë postin e kryeministrit.

Bedri Hamza, Shef i Grupit Parlamentar të PDK-së, ka thënë se nuk kanë parë akoma program të qeverisë mbi të cilin do të mund të diskutonin. Ai ka thënë se nuk mundet një qeveri me një buxhet 3 miliardë eurosh në vit të kryejë punët që i ka premtuar Kurti.

“Dëgjuam ekspozenë e mandatarit për kryeministër. Si deputetë s’kemi program dhe për programin s’mundemi me diskutu në detaje deri sa të njëjtin ta kemi. Ne nuk pamë as përbërjen e kabinetit. Grupi Parlamentar i PDK-së sigurisht se janë përgatitur për këtë seancë. Kanë përgatitur diskutimet e tyre dhe pas diskutimeve tona ne kemi qëndrimin tonë se si do të votojmë”, ka thënë ndër tjerash ai.

Teuta Haxhiu e AAK-së, ka pyetur në fillim nëse Glauk Konjufca ka dhënë dorëheqje apo jo, pasi ia liroi vendin nënkryetares së Kuvendit, Arbërie Nagavcit. Ajo ka kujtuar disa deklarata të zyrtarëve të Vetëvendosjes ndaj LDK-së, me të cilën kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje.

Edhe Haxhi Shala i Nismës ka kujtuar deklaratat e Vetëvendosjes që ishin shprehur kundër opsionit që Glauk Konjufca të lironte vendin e kryeparlamentarit për LDK-në. Shala ka thënë se “pritet pak nga ky kryeministër”.

Përfaqësuesit e VV-së dhe LDK-së paraprakisht kërkuan votimin e Qeverisë Kurti.

Përfaqësues të minoriteteve kanë thënë se grupi parlamentar 6+ do të jetë pjesë e Qeverisë Kurti.

12:12

Kurti prezanton programin e tij qeveritar

Albin Kurti, kandidat për kryeministër të Kosovës, ka prezantuar programin me të cilin synon të qeverisë vendin.

Ka thënë se do të jetë qeveri e zhvillimit ekonomik e punësimit.

“Kemi program që adreson secilën fushë. Ndryshimin e madh të 6 tetorit po e institucionalizojmë sot. Do të kursejmë paranë publike. Do të jenë 15 ministra para meje e jo 21 sa ishin më herët. Do të kemi rreth 33 zëvendësministra dhe jo mbi 80 sa ishin më herët. Më pak shpenzime në poste e privilegje për të shpenzuar më shumë në projekte”, ka thënë ai.

Kurti ka thënë se fokusi do të jetë në drejtësi në vend për të “ndaluar korrupsionin”. Ka premtuar edhe procesin e vetingut të përgjithshëm, ka thënë se Shërbimi ushtarak do të jetë i detyrueshëm e do të bëjnë ligj për konfiskim të pasurisë të fituar jashtëligjshëm.

Ka thënë se është i gatshëm të udhëheqë dialogun me Serbinë, në konsensus të gjerë politik.

“Më janë mbushur 23 vjet aktivitet në politikë. Sot dal para jush pas 23 vjetësh si opozitar. Më ndanë vetëm një votim i juaji për përfundimin e karrierës sime politike siç njihej deri tani. Ata që më kanë dashur si opozitarë duhet të më duan edhe si pozitë".

11:51

Nagavci udhëheq seancën, Konjufca pritet t’i bashkohet kabinetit qeveritar

Kryetari aktual i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ia ka lëshuar vendin nënkryetares Arbërie Nagavcu për ta udhëhequr seancën ku pritet të votohet kabineti i qeverisë Kurti.

Kjo pasi Konjufca pritet të jetë pjesë e kabinetit qeveritarë, përkatësisht pritet ta marrë pozitën e ministrit të Punëve të Jashtme.

11:43

Nis seanca për votimin e Qeverisë Kurti

Ka nisur seanca plenare e Kuvendit të Kosovës në të cilën pritet votimi i Qeverisë Kurti.

Koalicioni VV-LDK të dielën zyrtarizoi marrëveshjen për bashkëqeverisje. Krerët e partive bënë të ditur se do të krijojnë qeveri me 15 ministri, me partitë që do të udhëheqin me nga gjashtë sosh. Tri u takojnë minoriteteve.

Sot pritet edhe largimi i Glauk Konjufcës së Vetëvendosjes si kryeparlamentar, e në vend të tij pritet të caktohet Vjosa Osmani e LDK-së.

Në sallën e Kuvendit janë parë të gjithë zyrtarët që dje u raportua se janë propozuar për ministra të rinj.