11:53

Edhe Lista Serbe në Kuvend

Deputetët e Listës Serbe kanë mbërritur në seancën ku pritet të votohet kabineti i Qeverisë Kurti.

Këta deputetë janë deputetët e fundit që kanë mbërritur në seancë.

11:41

Kurti e Konjufca hyjnë në seancë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe nënkryetari i Kuvendit i cili pritet ta lëshojë sot këtë pozitë, Glauk Konjufca, kanë mbërritur në seancë.

Konjufca është propozuar për ministër të Punëve të Jashtme.

11:41

Edhe deputetë të minoriteteve arrijnë në Kuvend

Deputetë të komuniteteve kanë arritur në sallën e Kuvendit të Kosovës.

Minoriteteve u takojnë tri nga 15 ministritë në Qeverinë Kurti.

11:38

Mbërrijnë në seancë deputetët e PDK-së

Në seancën ku pritet të votohet kabineti i Qeverisë Kurti, kanë mbërritur edhe deputetët e partisë më të madhe opozitare, asaj të PDK-së.

Seanca e cila pritej të fillonte në orën 11:00, nuk ka nisur ende, për shkak të mungesës së deputetëve.

Kujtojmë se PDK-ja ka deklaruar se nuk do ta votojë këtë qeveri.

11:23

Në Kuvend mbërrin edhe Kosnett

Ambsadori amerikan Philip Kosnett do të jetë i pranishëm në seancën ku pritet të zgjidhet qeveria e re e Kosovës.

Ai është parë duke hyrë në ambientet e Kuvendit të Kosovës.

Para tij, kanë mbërritur në Kuvend edhe shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe ambasadori britanik Nicholas Abbott./ksp/

11:13

Në Kuvend arrin edhe Agim Veliu i propozuar për ministër të Brendshëm

Kryetari i Podujevës, Agim Veliu, ka arritur në sallën e Kuvendit të Kosovës, pasi ai është propozuar për t’u bërë ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë Kurti.

Siç raporton KTV, Veliu fillimisht s’dinte as ku të ulej për shkak se nuk është deputet.

Me zgjedhjen e tij si ministër, Podujeva do të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

10:53

Deputetë të LDK-së hyjnë në sallën e Kuvendit

Deputetë të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë hyrë në sallën për mbajtjen e seancës në të cilën pritet votimi i qeverisë së re të Kosovës, nga koalicioni VV-LDK.

Kjo parti pritet të ketë gjashtë ministri nga 15 sa do t’i ketë Qeveria Kurti.

10:39

Deputetët e Listës Serbe hyjnë në Kuvend

Edhe deputetët e Listës Serbe kanë arritur në Kuvendin e Kosovës. Ata kanë thënë dje se kanë vendosur të mos e përkrahin qeverinë e re.

Lista Serbe do të marrë pjesë në institucionet e Kosovës, pavarësisht se nuk do ta mbështesë qeverinë.

10:18

Vjosa Osmani arrin në Kuvendin e Kosovës

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka arritur në hapësirën e Kuvendit të Kosovës, pak para nisjes së seancës plenare për votimin e Qeverisë Kurti.

Osmani pritet të marrë postin e kryeparlamentares, si pjesë e marrëveshjes për bashkëqeverisje VV-LDK.

10:03

Në Kuvend arrijnë deputetët e parë

Kanë mbetur pak më shumë se një orë deri në fillimin e seancës ku pritet të zgjidhet qeveria e re e Kosovës.

Në ambientet e Kuvendit tashmë kanë arritur deputetët e parë.

Aty është parë deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu. Po ashtu, ka mbërritur edhe deputetja e komunitetit boshnjak Dude Balja. Në Kuvendin e Kosovës është parë duke hyrë edhe kandidati për ministër të Financave, Besnik Bislimi. Po ashtu, në Kuvend ka hyrë edhe Rrezarta Krasniqi deputete e Lidhjes Demokratike të Kosovës, raporton KP.