Arbëri

Sizmologu Shkupi qetëson shqiptarët, “nuk do të ketë tërmet të fortë për 90 vjet”

Sizmologu Shkupi qetëson shqiptarët, “nuk do të ketë tërmet të fortë për 90 vjet”

Rikthehen tërmetet e forta në Shqipëri. Sizmologu Dëfrim Shkupi thotë për “Shekullin” se janë pasojë e tërmetit të 26 nëntorit. Ai bën me dije se një tërmet i fortë mund të ndodhë pas 90 vjetëve.

Tërmeti i mbrëmjes që lamë pas në orën 21:17, me magnitudë 4.8 solli sërish panikun e dy muajve më parë. Epiqendra e tij ishte në fshatin Bubq, por lëkundjet e tij u ndjenë në çdo qytet, duke rikthyer edhe njëherë frikën dhe pasigurinë qytetarët. Por çfarë thonë sizmologët për këtë goditje? Dhe sa janë gjasat për një tërmet më të fuqishëm se ai i 26 nëntorit, me magnitudë 6.3?