Arbëri

Daçiq: Fushata për çnjohje të Kosovës, projekt shtetëror – s’ka kompensim që na ndal

Daçiq: Fushata për çnjohje të Kosovës, projekt shtetëror – s’ka kompensim që na ndal

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se fushata për tërheqje të njohjeve të pavarësisë së Kosovës nuk mund të jetë kompensim për heqjen e taksës të cilën qeveria e Kosovës e ka vendosur për mallrat nga Serbia dhe nga Bosnja e Hercegovina.

“Presioni që të hiqet taksa duhet të jetë shumë më i madh ndaj Prishtinës dhe këtu ndihma nga SHBA-ja do të ishte më e dobishmja”, ka thënë Daçiqi para gazetarëve në Kuvendin e Serbisë, duke i komentuar deklaratat e përfaqësuesit të presidentit të SHBA-së, Richard Grenell, në Prishtinë, raporton agjencia serbe e lajmeve “Beta”.