Mustafa: Masakra e Reçakut, krimi që tronditi botën demokratike Reçak, 1999. Foto: Alban Bujari / KOHA

Mustafa: Masakra e Reçakut, krimi që tronditi botën demokratike

15 January 2020 09:37

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka përkujtuar të rënët e Masakrës së Reçakut, sot në 21 vjetorin e kësaj masakre.

“Sot, bëhen 21 vite nga momenti kur ndodhi Masakra e Reçakut, njëra nga krimet më të tmerrshme të regjimit serb mbi popullatën civile shqiptare. Aktin makabër të regjimit të Millosheviqit e pa nga afër i tmerruar edhe ambasadori i OSBE-së, William Walker. Masakra e Reçakut, zgjoi ndërgjegjen e fjetur ndërkombëtare ndaj padrejtësive dhe krimeve shekullore të Serbisë mbi popullin e Kosovës”, thotë Mustafa.

Ai tutje thekson se “Viktimat e Reçakut, janë vulë e çlirimit dhe shtet-formimit të Kosovës, ata janë në piedestalin e historisë më të re, andaj përulemi para veprës së tyre”.

“Pa sakrificën e tyre, liria nuk imagjinohej dot. Lavdi jetës dhe veprës të rënëve në Masakrën e Reçakut!”, përfundon Mustafa.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme