Arbëri

Hasani: S’ka afat për nisjen e konsultimeve Thaçi-Kurti, është proces politik

Foto: Koha
 

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka sqaruar situatën e krijuar së fundmi pas zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufcës, dhe thirrjes që i ka bërë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pretendentit për kryeministër Albin Kurti.

Dy ftesa që Thaçi ia bëri dje Kurtit, ky i fundit ia ka refuzuar. Ndonëse, u raportua në mënyra të ndryshme, Hasani për KTV-në sqaron se ajo do të ishte thjesht ftesë për konsultim me pretendentin për mandatar të Qeverisë, e që më pas, do të rrjedhnin procedurat për t’u mandatuar.