1 perditesime
15:20

Qeni “Satak”, speciali i Kosovës që po bën mrekullinë në Shqipëri

Qeni i forcave të Kosovës po luan një rol të rëndësishëm në gjetjen e trupave.

Kafsha e Forcave Speciale, shkruan Shqip, quhet “Satak” dhe vetëm gjatë ditës së sotme ka bërë të mundur që të nxirret i gjallë një person në Thumanë.

Gjithashtu, qeni ka lokalizuar edhe 2 trupat e pajetë të çiftit Greku dhe një pjesëtar të pajetë të familjes Cara.

11:38

Qeni hero i Ushtrisë së Kosovës, deri tani ka shpëtuar 3 banorë nën rrënoja

Ushtria e Kosovës që dje në mëngjes ka qenë në Shqipëri me ekipet e shpëtimit.

Ata kanë qenë një ndihmë e madhe për të nxjerrë banorët e mbetur në rrënoja.

Ka rënë në sy organizimi dhe përgatitja e tyre, megjithëse Kosova ka vetëm 11 vjet shtet, shkruan Dita.

Por përveç ekipeve, një qen i trajnuar është bërë hero.

Ai ka shpëtuar deri tani tre persona, duke i gjetur nën rrënoja.