Arbëri

Mini Shengeni ballkanik pa Kosovën

Mini Shengeni ballkanik pa Kosovën
 

Kryeministri Edi Rama do të jetë sot në Novi Sad të Serbisë, ku do të zhvillojë një takim me presidentin serb, Alexandar Vuçiq dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Në përfundim të takimit dyditor, pritet që të tre liderët të nënshkruajnë një marrëveshje për lëvizjen e lirë të njerëzve dhe të mallrave, që është cilësuar edhe si një Mini Shengen ballkanik.

Kryeministri Rama mbërrin gjatë drekës në qytetin serb, ku do të pritet fillimisht nga Vuçiq e më pas do të ketë edhe një takim me homologun e Maqedonisë së Veriut, Zaev. Ndëkrohë, të enjten, takimet për miratimin e detajeve të fundit të marrëveshjes nisin që herët në mëngjes, ndërsa gjatë drekës të tre liderët do të mbajnë edhe një konferencë për mediat.