Mustafa e Kurti në takim Foto: Koha

Mustafa: Me Kurtin u pajtuam se vendi duhet të shkojë në zgjedhje dhe të rezultojë një qeveri që ua kthen shpresën qytetarëve

13 August 2019 11:14
14:14

Tashmë një sqarim për publikun, pas takimit mes vete, e ka bërë edhe kryetari i LDK-së Isa Mustafa.

Edhe ai njësoj si Kurti, ka thënë se kanë biseduar për gjendjen aktuale politike në vend pas dorëheqjes së kryeministrit.

“Në takim me z. Albin Kurti sot, biseduam për gjendjen në Kosovë, sidomos pas dorëheqjes së Kryeministrit të vendit. U pajtuam se jo vetëm që vendi duhet të shkojë sa më parë në zgjedhje por duhet të rezultojë një qeveri që ua kthen shpresën qytetarëve, veçanërisht rinisë sonë. Kjo qeveri e re e Kosovës duhet të sillet me përgjegjësi dhe kompetencë në zhvillimin ekonomik, si në sektorin privat ashtu edhe në atë publik, në menaxhimin e arsimit dhe shëndetësisë, në luftën kundër krimit, korrupsionit dhe kapjes së shtetit si dhe në hapjen e rrugës së integrimeve evropiane”, ka shkruar Mustafa.

12:22

Kurti deklarohet pas takimit me Mustafën

Kryetari i LVV-së, Albin Kurti, është deklaruar në facebook pas takimit që zhvilloi me Mustafën.

Ka thënë se me të ka biseduar për situatën e krijuar në vend, dhe se këto dy paritu do të jenë në përbërje të plotë për ta shpërndarë Kuvendin.

“Ky ishte takimi i parë me Prof. Isa Mustafën pas rizgjedhjes së tij kryetar i LDK-së. I urova punë të mbarë dhe shëndet. Biseduam për situatën politike në vend dhe gjendjen e rëndë ekonomike, për nevojën e daljes nga kriza dhe të vendosjes së shtetit në binarët e zhvillimit. Me 22 gusht dy grupet tona parlamentare do të jenë në përbërje të plotë për ta shpërndarë Kuvendin e për t'i hapur rrugë zgjedhjeve të reja demokratike. Konstatuam që tashmë shpresa po rikthehet te qytetarët, për një të ardhme me drejtësi e përparim”, ka shkruar Kurti.

Image
12:08

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’deklarohen për media

​Ka përfunduar takimi mes liderëve opozitarë, Isa Mustafës së LDK-së dhe Albin Kurtit të Vetëvendosjes.

Asnjëri nuk është deklaruar për media se çfarë është biseduar në takim e as nëse ka ndonjë marrëveshje.

Të dy liderët kanë dalë nga hyrja prapa restorantit ku ndodheshin që të mos deklarohen për media, raporton KTV.

11:14

Mustafa e Kurti në takim

Pas gjendjes së krijuar ne vend, me dorëheqjen e kryeministrit Ramush Haradinaj, në Kosovë ende nuk dihet nëse do të ketë zgjedhje ose jo.

Teksa më 22 gusht është caktuar seanca për shpërndarjen e Kuvendit, ka parti që ende nuk kanë dorëzuar nënshkrime, është PDK-ja, e cila ka paralajmëruar se do t’i dorëzojë sot meqenëse deri tash, një gjë e tillë ende s’ka ndodhur.

Ndërkohë, LDK-ja dhe Vetëvendosja ka kohë që kanë filluar bashkëpunimin për rrëzimin e Qeverisë e edhe takime për koalicione të mundshme.

Në këto qaste, një takim po mbahet mes dy liderëve të këtyre partive, Isa Mustafa e Albin Kurti, në një nga restorantet e kryeqytetit. Mediat nuk janë lejuar, por pritet të kuptohet pas takimit nëse do të ketë ndonjë marrëveshje mes dy liderëve opozitarë.

Image
Foto: Koha

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme