Muhaxhirët kërkojnë zyrë në Qeveri për ta dëshmuar gjenocidin

Muhaxhirët kërkojnë zyrë në Qeveri për ta dëshmuar gjenocidin

Salih Mehmeti Salih Mehmeti 02 August 2019 06:40

“Shtatëqind fshatrat e kësaj ane, krejt shqiptarë ishin moj nane…”, janë vargjet e rapsodit Shaban Baksi, me të cilat u ripërjetua historia tragjike e shqiptarëve të Sanxhakut të Nishit, shkruan sot Koha Ditore,

Më shumë se 140 vjet kanë kaluar prej dhjetorit të vitit 1877 kur ushtritë ruse dhe serbe mësynë qindra vendbanime shqiptare të Luginës së Moravës, Toplicës e Jabllanicës. Pak para se t’i fillonte punimet Kongresi i Berlinit, shteti serb kishte dërguar ekipe speciale për të populluar me kolonë serbë vendbanimet e braktisura nga shqiptarët.

“Këtu të gjitha fshatrat kanë qenë shqiptare, tani janë të shkreta, të djegura dhe të rrënuara, prandaj edhe nuk mund të formohen komuna”, ishte përfundimi i njërit prej këtyre ekipeve.
E themeluar dy vjet më parë, Shoqata Shqiptare e Muhaxhirëve Mbarëkombëtarë ka vendosur të rikthejë në kujtesë tragjedinë e popullatës shqiptare që u bë viktimë e spastrimit të parë etnik në Ballkan.

Në ekspozitën e përgatitur nga Selim Dragobuzhda, 140 fotografi, dëshmi e materiale janë bërë bashkë për të shënuar në mënyrë simbolike 140-vjetorin e dëbimit të muhaxhirëve nga Sanxhaku i Nishit.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme