Arbëri

VV-ja e quan të papranueshëm mosveprimin e Prokurorisë

VV-ja e quan të papranueshëm mosveprimin e Prokurorisë
 

Kalimi i kallëzimit penal të kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe shefit të Grupit parlamentar, Glauk Konjufca, në Prokurorinë Speciale për dëshmi të rrejshme nën betim ndaj presidentit Thaçi dhe kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, është veprimi i vetëm që ka ndërmarrë deri më tani organi i akuzës.

Kurti dhe Konjufca pretendojnë se Thaçi dhe Veseli kanë deklaruar rrejshëm nën betim më 28 dhjetor të vitit 2018 në procesin gjyqësor ndaj të ashtuquajturës organizata “Syri i Popullit”.