Arbëri

Erdogani kritikon BE-në për mos-integrim të Ballkanit, Gjukanoviqi për mos-liberalizim të vizave me Kosovën

Foto: Reuters
 

Populizmi miop anti-migrantë në disa shtete anëtare të Bashkimit Evropian ka bllokuar integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, duke dobësuar kështu stabilitetin e rajonit, ka thënë të martën presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ai këto komente i bëri në samitin ballkanik të mbajtur në Sarajevë ku liderët shfaqën zhgënjimin e tyre të thellë me mos-mbajtjen e premtimeve nga BE-ja për të hapur bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë, gjë që u kundërshtuar nga shtetet veriore të BE-së.